Endodontik Döner Dosyalar

Endodontik Döner Dosyalar

Endodontik Döner Dosyalar

Bildiğimiz gibi, endodontik döner dosyalar uzun bir tarihe sahiptir.    

I. Kök kanal tedavisinin gelişimi Pulpun periodontal hastalığının tedavisi uzun bir geçmişe sahip olmasına rağmen, kök kanalı tedavisi diş hekimliğinde en genç meslek disiplinlerinden biridir.

Grossman, kök kanal tedavisi geçmişini 1776'dan 1976'ya dört aşamaya böldü:

1776-1826: Sülükler apse dişlerini tedavi ediyor, posayı kırmızı-sıcak tel ile yakıyor ve kök kanalını altın folyo ile dolduruyor.

1826-1876: Genel anestezi, lastik plak, gutta-perka görünümü, orijinal broş iğnesi ve kök kanalı ve küspe öldürmek için kullanılan arsenik.

1876-1926: X-ışını buluşu, lokal anestezi uygulaması, kök kanal dezenfeksiyonu uygulaması (CMCP).

1926-1976: Röntgen, lokal anestezi ve kök kanal tedavisi yöntemleri giderek arttı. Ca (OH) 2 EDTA formülasyonlarının yaygın kullanımı, arsenik ve gümüş iğnelerin kullanımında kademeli bir azalmaya yol açmıştır.

Endodontik Döner Dosyalar

1976 yılından bu yana, kök kanalı tedavisi 20 yıldan fazla bir süredir devam etmektedir, kök kanalı tedavisi teknolojisi önemli ilerleme kaydetmiştir: en son gelişme: Mikroskobik kök kanalı tedavisi ve mikroskobik apikal cerrahi 2. Makine nikel-titanyum döner kök kanalı hazırlama ekipmanları: dikey basınç obtura II, ultrafil 3D, Thermafil, vs. gibi Profile Protaper gibi teknoloji; aşağıya ve aşağıya doğru hazırlık (aşağıya doğru) uygulama. 3. Kök kanalının uygulanması, MTA gibi yeni malzemeleri onarır. 4. Dijital X-ışını anlık görüntüleme gibi kök kanal uzunluğu için doğru ölçüm teknikleri ve kök kanal uzunluğu ölçüm cihazlarının yaygın olarak kullanılması. 5. Gibi ultrason kök kanalı tedavi teknikleri: yabancı cisimlerin çıkarılması, kalsifiye kök kanallarının tedavisi, apikal cerrahi, kök kanalı yıkama vb. 6. Ca (OH) 2 sıralı sızdırmazlık uygulaması.

Klinik tedavi adımları ve dikkat edilecek noktalar Raybalama deliği gereksinimleri (medüller boşluk hazırlanması): tüm medüller üst kısmını çıkarın; açık medüller deliğin çeperi, kök kanalının 1 / 3'ünün kök ucu ile aynı hizada olmalıdır; alet ile kanal kök kanalı duvarı arasında direnç yoktur; eğer iyi; yıkama sıvısının akması için boşluk bırakın ve mümkün olduğu kadar az diş dokusuna zarar verin. Adım: Lokal anestezi - kauçuk bariyere - tüm humusu çıkarın - iliğin üst kısmını ortaya çıkarın - kök ucu 1/3 ile düz bir çizgi oluşturun. 2. Kök kanalının uzunluğunun belirlenmesi: Kök ucu 1/3 hazırlığını yapmadan önce, doğru bir çalışma uzunluğuna sahip olması gerekir.

Bundan sonra, sürekli olarak endodontik döner dosyaların bazı işletim becerilerini geliştireceğiz. endodontik döner dosyalar

contact us