Endodontik El Dosyaları

Endodontik El Dosyaları

Endodontik El Dosyaları

Endodontik el dosyaları, Endo manuel dosyalarını da çağırdık. temel olarak konuşursak, K dosyaları, H dosyaları, raybaları, Tıkaçları, Yayıcıları, ETC'yi içerir.  

El dosyaları, kök kanallarını temizlerken veya şekillendirirken dokunsal hissi sağlayabilir. Bu, diş hekiminin iki boyutlu radyografilerin her zaman tanımlayamayacağı eğrilik, kireçlenme ve / veya anatomi değişikliklerine karar vermede yardımcı olabilecek direnç veya açılma değişikliklerini hissetmesini sağlar. Bu bilgi, döner aletlere geçmeden önce stratejileri belirlemeye veya komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. bundan sonra tanıtmak istiyoruz  

K   dosyalar ve K-Flex

K tipi dosyaların kesme kenarı bükümlü paslanmaz çelik alaşımlı karelerden oluşur. K-flex dosyası, eşkenar dörtgen şeklinde bir enine kesite sahip olması ve yaygın K-dosyalarına kıyasla daha fazla esnekliğe sahip olması nedeniyle farklıdır.

 

Endodontik El Dosyaları

C-   Dosyalar

C dosyaları K dosyalarından daha katıdır ve kalsifiye kanallar ile kavisli ve dar olanlar için önerilir.

Birçok Nikel-titanyum dosyası mevcuttur. Dosyalar döner sistemlerde veya daha yüksek bir kontrol seviyesi için manuel olarak kullanılabilir.

Kullanım teknikleri:

Sarım ve çevresel dosyalama tekniğini izleyin

Dosyanın ileri sarma ve geri sarma hareketi, sanki saat sargısı gibi hafif apikal basınçla kullanılması. Bu, dosyanın kanaldan yavaşça aşağıya doğru hareket ederek kanal protezini etkili bir şekilde debride etmesine izin verir.

K-tipi dosyalar için, dosya istenen çalışma uzunluğuna ulaştığında, kanal çevresi etrafında bir itme ve çekme işlemi kullanılırken, yalnızca bir tortu tıkanmasını apikal olarak en aza indirmek için kanal dış yüzeyi üzerindeki duvarla teması korur.

Dengeli kuvvet tekniği

Bu en yaygın kullanılan tekniktir ve özellikle kavisli kanallarla çalışmak için iyidir

Bu teknik için kullanılan endodontik el dosyalarının son teknoloji olmayan ve esnek olması gerekir. hafif bir direnç hissedildiğinde dosya kanalda saat yönünde 60 derece döndürülür. Dosya daha sonra saat yönünün tersine 360 ​​derece döndürülerek, ilk rotasyon sırasında yapılan oluklardaki dentin içerisine alınır. Bu, dosya kaldırılmadan ve temizlenmeden ve kanal sisteminin yeniden yerleştirilmeden önce sulanması için üç defadan fazla yapılmamalıdır.

H dosyaları

Bir Hedstrom dosyasının enine kesiti, sürekli bir koni dizisinden oluşur. Bir kesme ucu ile çok keskindirler. Bir itme-çekme biçimindeki kullanımları, kök kanalından çıkarıldığında yüksek düzeyde debridman ile sonuçlanır. Dar ve kırılmaya karşı hassas oldukları için 30 dereceden fazla döndürülmemelidir. Bunlar ayrıca kök kanalı dolgu malzemelerinin çıkarılması için kullanılır; sekonder kök kanal tedavisi sırasında gutta perka.

Endodontik el dosyaları-Dikenli broşlar

Bu dosya, kök kanalı tedavisi sırasında kağıt hamuru dokusunu (dışarı çıkarma) çıkarmak için kullanılır. Hamur dokusunu kavramak ve bunu etkin bir şekilde kaldırmak için dosyada keskin dikenler vardır. Bu dosyalar RCS'yi biçimlendirmek için kullanılmaz. endodontik el dosyaları

contact us